• Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Chyba

V jakém věku je nejvhodnější štěně ČSV odebrat ?

Email Tisk PDF

V jakém věku je nejvhodnější štěně ČSV odebrat ? Máte - li o štěně ČSV zájem, odběr štěněte od matky a jeho sourozenců určitě neodkládejte. Můžete si docela dobře ušetřit do budoucnosti mnoho starostí a otázek proč ...Štěně ČSV je vhodné odebrat od matky již v 5–ti týdnech věku a závisí to samozřejmě na několika okolnostech.

Štěně musí být již plně převedeno na pevnou (masitou) potravu a musí být dostatečně motoricky vybaveno. U štěňat z větších vrhů to nebývá zpravidla problém. Ve vrhu kde jsou 1–3 štěňata bývá jejich vývoj pomalejší a to především co se příjmu masité potravy týče. Je to dáno dostatkem mléka, takže štěňata nemívají tak velký zájem o masitou potravu a nepřijímají ji v takovém množství, abychom je mohli tak časně od matky oddělit.

3 týdny

Tři týdny staré štěně ČSV. Navykání štěněte na masitou potravu.


Chovatelům začátečníkům, bych ráda poradila, aby si prodej štěňat rozložili do několika dnů. Není samozřejmě možné, aby se všechna štěňata prodala v jednom dnu, nebo v několika málo za sebou následujících dnech. Poslední štěně je dobré ponechat feně o něco déle a to především aby vypilo zbývající mléko a aby fena příliš psychicky nestrádala (je–li celý vrh prodán v období mezi pátým a šestým týdnem věku, fena - matka zpravidla psychicky strádá a svá štěňata hledá). Taktéž mléčná žláza feny je v tomto věku štěňat ještě aktivní, i když samozřejmě produkce mléka zvolna ustupuje v návaznosti na převádění štěňat na masitou potravu. Vrchol laktace (produkce mléka) nastupuje kolem třetího týdne věku štěňat. V tomto období je důležité začít štěňata přikrmovat a zároveň dbát na maximální kvalitu, ale i kvantitu krmné dávky pro matku. Je- li vrh početnější (více než 8 štěňat) je vhodné začít s přikrmováním dříve.

Proč v 5–ti týdnech?

V období mezi třetím a sedmým týdnem věku probíhá u štěňat první socializační fáze tzv. období vtiskávání. Smysly jsou již plně vyvinuty. Štěňata si vtiskují objekty, ostatní psy a především člověka díky tělesnému kontaktu. Proběhlé vtištění či nevtištění je v mnoha případech nezvratné a jeho důsledky se projevují i v chování dospělého zvířete. V 5- ti týdnech je většina štěňat ČSV vyvinutu tak, aby mohla být od matky odebrána. Nový majitel má tak jedinečnou příležitost tuto vývojovou fázi štěněte zastihnout a vhodně štěně ovlivnit na celý jeho život. Čas, který člověk v tomto věku štěněti věnuje, bude mít nesporně velký vliv na chování psa v budoucnosti. Také hladina protilátek získaných z kolostra matky (za předpokladu, že je matka řádně před graviditou očkována) je u štěněte dostatečně vysoká a my si můžeme štěně bez obav do nového prostředí přinést. První očkování (nejdříve v 6- ti týdnech!) je vhodné provést až po dokonalé adaptaci štěněte na nové prostředí a dle místní nákazové situace.

Z vlastní zkušenosti mohu říci, že při kontrolách vrhu, prováděných zhruba v 5–ti týdnech věku je většina štěňat vůči člověku netečných a nebo si s ním hrají. Zůstanou–li tato štěňata u matky do tří měsíců a déle, jejich chování se zpravidla markantně mění, zvláště jsou–li v neustálém kontaktu s matkou či větší smečkou psů. Stávají se vůči cizím lidem velmi nedůvěřivá a při první varovném zaštěkání feny – matky před člověkem prchají do úkrytu.

5 týdnů


" Je ti pět týdnů a půjdeš se mnou domů. "Samozřejmě, že nelze tento problém zevšeobecnit a tvrdit, že všechna štěňata ČSV, která se nechají u matky do tří měsíců života či déle, se musí zákonitě chovat tímto způsobem.
Sama jsem jsi brala jednu fenku už téměř jako půl roční. Do té doby trávila většinu času se svojí matku a sestrou a i přesto její výchova nevyžadovala žádné větší úsilí, než výchova dobře socializovaného jedince. K lidem a to i k cizím se chovala vždy velmi vstřícně.

Svými řádky bych jen rada připomněla a budoucí zájemce o ČSV upozornila, na důležitost a nepodceňování doby odběru u tohoto plemene.

13 týdnů


Testování téměř čtyři měsíce starých štěňat ČSV. Tak tady je zatím všechno vpořádku. Štěňata k cizím návštěvníkům přibíhají a hrají si s nimi.
U takto odrostlých štěňat je veškerá práce s dobrou socializací na chovateli, nutno dodat, že při větším počtu odrostlých štěňat, je to úkol značně obtížný.Monika Soukupová
z Molu Es

Komentáře


Terka , 20. prosinec 2009 09:30
Moc dobrý naučný článek.Rozhodím odkaz na tento článek všude kde to půjde aby i ti nezkušení věděli že čsv existuje :-)
 

Nemůžete přidat komentář

Přihlášení

Poslední komentáře

 • Pozor, parazit !
  Dobrý den. V tom případě vyměnit veterináře. Standardně se dělá koprologický rozbor a to i preventivně. Nicméně "léčba" působí na obvyklé parazity stejná. Parazit si svého hostitele hned tak nezahubí,...
  26.07.16 06:25
  od Eva
 • Pozor, parazit !
  Dobrý den, jen bych Vás chtěl varovat, že příznaky jsou u psů shodné jako u člověka viz. psiusmev.cz/.../... (http://psiusmev.cz/media/tasemnice-u-psa) ale na druhou stranu, jsou velmi zaměnitelné... ...
  25.07.16 21:02
  od Nazzy
 • V jakém věku je nejvhodnější š...
  Odpověď jsem zaslala emailem.
  23.04.16 09:42
  od Eva Š.
 • V jakém věku je nejvhodnější š...
  Dobry den,sousedi koupili 26denni stene zl.retrivra.to se preci nesmi.je mi do breku kdyz jsem videla jak place po mame.kam se obratit aby majitel feny byl potrestan.dekuji.
  22.04.16 20:46
  od Martina Jacikova
 • Výsledky Klubové výstavy ČSV 7...
  Zdravím Nejlepší štěně byl Caltoo Waawanyanka,tj jediná trofej co doma mám :-D Majitel Michal M Přeji hezký den
  12.02.15 22:08
  od Michal

Novinky

Z galerie

Amore Mio Srdcerváč
kontrola chrupu
dorost - velmi nadějný 1

Amore Mio Srdcerváč

Nejbližší události

Kalendář událostí

loader