• Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Chyba

Světový psí víkend aneb World Dog Show 2009

Email Tisk PDF

Světová výstava FCI se koná pravidelně 1x ročně v různých státech a leckdy i na jiném kontinentě než leží Evropa. Světová výstava psů v roce 2009 byla přiřknuta k organizaci Slovenské kynologické jednotě a termín konání byl vypsán od 8. do 11. října 2009 do areálu Incheba v Bratislavě.Slováci pojali přípravu tradičně velkolepě - reklamu o největší psí výstavě v historii slyšel snad každý Slovák byť kynologií netknutý. Tato akce samozřejmě nemohla chybět v mých plánech. Delegovaní rozhodčí pro ČSV - Oskar Dóra pro feny a Soňa Bognárová pro psy a soutěže - to měla být záruka kvalitního posouzení i jistota toho, že titul Světový vítěz(ka) nebude budit rozpačitý úsměv. ČSV příslušející do FCI I. skupiny měli svůj den již ve čtvrtek.

Brzo ráno jsem vyrazila s Danielou a Miem směr Bratislava. Daniela s výronem v kotníku a Mio bez Kačíka. Vše jsme měli perfektně naplánované - dostatečná časová rezerva, zaplacené parkoviště i zajištěný nocleh - jelikož jsme chtěly slyšet i plánované přednášky o ČSV a Mio byl přihlášen i na Speciální výstavu ČSV, která se konala druhý den po "světovce".
Naše cesty bývají vždy plné legrace - do Bratislavy jsme nakonec dojeli  s a zařadili jsme se do kolony směřující k Inchebě. Blížil se začátek výstavy a nervozita rostla. Kolona se hýbala hlemýždím tempem, rozhodli jsme se neriskovat pozdní příchod Miouška a tak Daniela s Miem na sjezdu k Inchebě přeskočila svodidla a mířili vstříc výstavě - já dostala za úkol najít předem zaplacené (a to dost draze) parkoviště B, zaparkovat a přijít ke kruhům ČSV.
Najít parkoviště B bylo opravdu zábavné - všechna parkoviště byla značená, jen to B nikde....Místa k parkování bylo na blízkém sídlišti plno, ale já chtěla na to zaplacené parkoviště - podle plánku snadná cesta, jen tam jaksi zapomněli nakreslit jednosměrky a spoustu uzavřených průjezdů. Už jsem se opravdu naštvala a zamířila tedy k Aqua parku a tam mě nějaký organizátor přesvědčil, že parking B je tam - no nebyl, ale zaparkovala jsem v parkovacím domě s tím, že jestli někdo bude drze požadovat placení, tak je pošlu za organizátory.

Incheba byla blízko, tak jsem se tam rychle přesunula. Najít halu B0 a kruh ČSV bylo také trochu oříškem, ale povedlo se mi to asi na druhý pokus. Myslela jsem, že jsem přišla o začátek posuzování, ale překvapivě se nic nedělo. U kruhů bylo spousta známých a každý už byl o nějaký ten zážitek bohatší. Posuzování mělo začít v 9:30 - když se ani za hodinu nic nedělo, začali se cizinci ptát, co se děje - nikdo ovšem nic nevěděl. Čekalo se tedy v přeplněné hale, kde rychle stoupala teplota a mizel čerstvý vzduch, dále. Pak přišla zpráva, že se čeká na rozhodčí, jelikož ti měli večer před zahájením výstavy ochutnávku vín a ráno někteří nezvládli včasný nástup…. To by se profesionálům na světové akci stávat nemělo s.
Posuzování konečně začalo asi "jen" s dvouhodinovým zpožděním. ČSV bylo přihlášeno opravdu hodně a stihnout jejich posouzení do plánovaného začátku závěrečného programu bylo na hranicích možností. Já zaujala místo u kruhu psů ze dvou důvodů - zajímají mě více než feny a protože posuzovala Soňa Bognárová, která posuzuje ČSV podle mého názoru velmi dobře a jelikož už nepobývá v Evropě, byla to příležitost zase si jednou výstavu užít.
Soně šlo posuzování celkem svižně a její verdikty se mi tradičně celkem líbily. V kruhu fen to šlo dle zpráv o poznání pomaleji a i o "specifickém" způsobu posuzování Oskara Dóry sem tam nějaká informace přiletěla. Daniela zvládla Mia předvést i s výronem a "vyběhali" si s přehledem CAC v mezitřídě, posléze i CACIB a tím i titul Světový vítěz. Pro určení BOB, Nejlepšího mladého a veterána bylo třeba počkat, až pan Dóra dokončí feny a po přestávce. Času jsme tedy měli dost. Venku panovalo krásné počasí, v hale neskutečné dusno. Na trávě se počaly hromadit psí výkaly a odpadky neb najít koš bylo opravdu nadlidské úsilí. Neskutečné. Použitelné občerstvení, kde by měli něco poživatelného a nepředraženého se nám najít také nepodařilo.

V závěrečném kruhu už pomalu zahajovaly soutěže a u ČSV ještě nebyl konec. Vše však proběhlo rychle a nejlépe jak mohlo - Mio dostal titul BOB - zaslouženě.

Amore Mio Srdcerváč
Světový Amore Mio Srdcerváč se šťastnou chovatelkou a majitelkou

Na všech byla patrna únava, ale to nejhorší a nejúnavnější mělo ještě přijít - závěrečné soutěže. Nikdo s ČSV nedostal v kruhu posudek ani pitomý diplom - naprostá většina nevěděla proč. Večer jsme se dozvěděli, že posudky se nedávaly čsv proto, aby se všichni dostavili do závěru - stupidní výmysl. Posudky pak byly trapně rozdávány v okolí přípravného kruhu. Diplom si každý mohl vyzvednout ve výstavní kanceláři - ovšem za poplatek - neslýchané. s

Najít vstup na tribuny k závěrečnému kruhu nám zabralo poměrně hodně času - projít se tam dalo pouze přes dav lidí, psů a klecí u přípravného kruhu - ten se musel obejít - projít ponurým místem mezi dvěma halami - spíše to připomínalo staveniště a pak, světe div se - vstup na přecpané tribuny - nacpat se tam nebylo snadné. ČSV byli vidět jak v párech, tak chovatelských skupinách - nikdy však do pořadí nezasáhli.

pár Arimminum
Pár Arimminum Timberwolf a ?

Pak přišel vrchol výstavy pro všechny čévéčkáře nejkrásnější zážitek.Národní plemena. Do závěrečného kruhu nabíhali pouze českoslovenští vlčáci. Trochu to kazili někteří majitelé oblečeni v maskáčích, zablácených botách či s batohem na zádech (to je snad opravdu "specialita" trhlých čévéčkářů)s. Naštěstí většina vystavovatelů byla oblečena důstojně, jak se na světovou výstavu patří - bohužel opět majitelé zapomněli vyvenčit své psy a tak minimálně jeden si dlouze ulevil v závěrečném kruhu, přímo před sedícími rozhodčími bez jakékoliv snahy majitelky se psem odběhnout pryč. Ale to byly jen trapné detaily - když už jsme mysleli, že jsou všichni v kruhu - naběhla další vlna ČSV  - v závěru jich bylo předvedeno kolem 100 - na výstavě přihlášeno 176 (91 fen, 85 psů), předvedeno 146. Obklopen čsv stál pan František Rosík, který byl viditelně a slyšitelně dojat. Toto byl opravdu nádherný zážitek, těžko popsatelný pro ty, kdo tam nebyli.
Paní rozhodčí Ridarčíková vybrala z tohoto množství asi 6 ČSV do užšího výběru soutěže národních plemen. Nakonec ČSV obsadili první dvě místa této soutěže a porazili slovenského čuvače. Čekali jsme na FCI I. skupinu a na Mia, ale Daniela s Miem už nenastoupila - v předkruhu si rozhodčí vybral jiné psy a Danielu už kotník opravdu bolel. Bohužel, tím, že nebyla v závěru přišla o pohár za BOB. Mrzet jí to nemusí neb v neděli poháry došly a nedostalo se ani na všechna plemena, co v kruhu byla. Zvláštní. s

Ve výstavní kanceláři jsme nechaly zapsat výsledek a zažádaly jsme o dohledání platby za parking na druhý den, protože ten nepřišel. Vše se podařilo bez problémů. Bylo už celkem pozdě večer a my jsme se měly přesunout na Zochovu chatu, kde jsme měly zajištěno ubytování a večeři. Měla proběhnout i přednáška o ČSV pana Dóry. Cesta na Zochovu chatu byla opět plna zážitků, ale to by vydalo na další článek s. Dorazily jsme jako poslední a u některých již ubytovaných naše (troufám si říci spíš moje) přítomnost vzbudila lehký šok. Moc jsem se bavila. Přednáška se nekonala, tak jsme rády smyly pot i ve studené vodě (kdo pozdě chodí...) a ulehly do postelí s tím, že zítra už to bude v klidu. Chudinka světový vítěz musel zůstat spát v autě.

Ráno za světla jsme konečně viděly překrásnou podzimní přírodu okolí a po chutné snídani jsme vyrazily směr Incheba opět. Tentokrát v klidu a pohodě - i parkoviště B se nám podařilo hned najít - z této strany bylo značené. Slíbené autobusy, které měly dopravovat vystavovatele do areálu nikde nebyly a tak jsme brzo usoudily, že parkování v Aqua parku by bylo lepší. Prošli jsme se podél Dunaje vstříc novým zážitkům. Kruh byl tentokrát venku pod zastřešenou halou. V pátek se značně ochladilo a občas i vydatně pršelo. Pro psy ideální počasí. Na speciální výstavě posuzovala psy a soutěže paní Ridarčíková, feny pan Havelka. Účast byla o něco slabší než na světovce, ale v téměř stejné sestavě. Absolvovat dvě velké výstavy za sebou chce značnou vytrvalost - speciálku už jsme pojaly tak nějak rekreačně - já moc nefotila a Daniela už nebyla nervózní.
Posouzení paní Ridarčíkové mi moc nesedlo - zejména výběr nejlepšího psa byl pro většinu diváků překvapením - Jawzahr byl z nastoupených CAC psů opravdu jiný.

Jawzahr z Peronówki
Vítěz třídy pracovní psů a celé speciální výstavy - Jawzahr z Peronówki

Mio ukořistil CAC v mezitřídě a tím se stal během 2 dnů šampiónem Slovenska. Dokoukaly jsme posuzování fen, počkaly na předání poháru za CAC a Daniela šla Miovi pro šampionát.

Pak jsme s radostí areál Incheby opustily a vydaly se vstříc dalšímu dobrodružství - cestou na Zochovu chatu jsme se chtěly někde najíst, protože na výstavišti to opravdu nešlo. Cesta za jídlem byla opět velmi dobrodružná a neuvěřitelná - inu jiný kraj, jiný mrav. Ale nakonec jsme se najedly a zdárně dojely na Zochovu chatu. Po večeři byla v plánu přednáška pana Dóry o standardu ČSV. Standard je jasně daný, takže pro někoho, kdo ho zná, byl možná udivující jen závěr ohledně "nestandardní" barvy, jak je vidí pan Dóra. Diskuse se asi na Slovensku nepřipouští, takže některé věci ve výkladu pana Dóry, jež se mi nezdály být přesné nebo zavádějící zůstaly mi záhadou i nadále. Pro mě byly nejzajímavější fotografie "atypů" ČSV. Po přednášce se většina "duchem mladých" vydala na diskotéku do sousední vesnice. My duchem staré a rockově laděné jsme šly složit své kosti do pelechu.

Druhý den byl v plánu svod a bonitace, kterou měla posuzovat Soňa. Plánovaly jsme se podívat na bonitaci a po ní zvednou kotvy směr domov. Počasí bylo krásně podzimní, během měření se přivalila mlha, pršelo - krása.

bonitace
Podzimní bonitace Zochova chata - měření Jasna Zlatá Palz


Měření probíhalo v těsné blízkosti diváků, což považuji za ideální. Nejzajímavější na sobotě ovšem byla snaha získat nějaké ochotné účastníky světovky, aby šly se svým ČSV v neděli opět do závěrečných soutěží jako národní plemeno - toto se organizátorům opět nepovedlo. Nikdo ze zúčastněných o tomto nevěděl a zástupci Slovenského klubu podrobnosti zjišťovali u pana Štefíka telefonicky v sobotu…. Ale nebylo tomu tak jen u ČSV….Opět lehký organizační nedostatek. Na Danielu směřoval požadavek k účasti, ale představa čekání do nedělní noci pro jedno proběhnutí v kruhu byla opravdu šílená, takže Daniela s díky odmítla a my mohly vyrazit směr Česká republika.

Průjezd přes podzimní přírodu Karpat byl krásný - kdyby svítilo sluníčko, bylo by barevné listí listnatých lesů až kýčovité. Já se kochala, Daniela projížděla serpentiny a pochybovala, že jedeme správnou a nejkratší cestou k dálnici na Brno. Jely jsme dobře a s přejezdem hranic se nám ulevilo - doma je doma.

Světová výstava v Bratislavě byl opravdu zážitek. Organizačně ji považuji za nezvládnutou. V Bratislavě jsem byla areálu Incheby již na Evropské výstavě v roce 2003 a tam problémy nebyly - světovka byla hodně chaotická. Ale byl to rozhodně zážitek. Za 2,5 měsíce je World Dog Show 2010 v Dánsku. Už se tam moc těším.

Nejlepší jedince si můžete připomenout tady, fotografie ze Světové výstavy jsou zde - fotografie ze Speciální výstavy a z bonitace doplním výhledově.

 

Nemůžete přidat komentář

Přihlášení

Poslední komentáře

 • Pozor, parazit !
  Dobrý den. V tom případě vyměnit veterináře. Standardně se dělá koprologický rozbor a to i preventivně. Nicméně "léčba" působí na obvyklé parazity stejná. Parazit si svého hostitele hned tak nezahubí,...
  26.07.16 06:25
  od Eva
 • Pozor, parazit !
  Dobrý den, jen bych Vás chtěl varovat, že příznaky jsou u psů shodné jako u člověka viz. psiusmev.cz/.../... (http://psiusmev.cz/media/tasemnice-u-psa) ale na druhou stranu, jsou velmi zaměnitelné... ...
  25.07.16 21:02
  od Nazzy
 • V jakém věku je nejvhodnější š...
  Odpověď jsem zaslala emailem.
  23.04.16 09:42
  od Eva Š.
 • V jakém věku je nejvhodnější š...
  Dobry den,sousedi koupili 26denni stene zl.retrivra.to se preci nesmi.je mi do breku kdyz jsem videla jak place po mame.kam se obratit aby majitel feny byl potrestan.dekuji.
  22.04.16 20:46
  od Martina Jacikova
 • Výsledky Klubové výstavy ČSV 7...
  Zdravím Nejlepší štěně byl Caltoo Waawanyanka,tj jediná trofej co doma mám :-D Majitel Michal M Přeji hezký den
  12.02.15 22:08
  od Michal

Novinky

Z galerie

Nejlepší chovatelská skupina
z Molu Es - chovatelce gratuluje Ing. Hartl

Nejlepší chovatelská skupina

Nejbližší události

Kalendář událostí

loader