• Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Chyba

Boleslavská národka aneb čekali jsme, že něco přijde a nepřišlo nic

Email Tisk PDF

osvěžení v JizeřeA opět máme po výstavce a opět povýstavní pojmy a dojmy má každý jiné. Tudíž i já napíši svůj pohled na boleslavskou výstavku. Ráno se na Prahu hnala černá mračna, vítr, teplota šla znatelně dolů - no to bude veselá výstavka pomyslela jsem si. Veselá byla, ale ne proto, že přišla bouře - tedy alespoň ne ta meteorology definovaná. Mračna odtáhla a v Boleslavi se začal rýsovat další horký den. ČSV byli v kruhu, který byl na volné ploše, před sluncem nebylo úniku. Zkušení výstavní harcovníci byli na slunce i vodu připraveni a chránili své miláčky před protivným sluncem. Kolem výstaviště teče Jizera, která skýtala osvěžení mnohým psům i majitelům. Boleslavský areál je prostě perfektní.


Jelikož před ČSV byla další plemena a já prý údajně tvrdila, že je tam hodně psů, nabyli jsme klamného dojmu, že je času dost a vydali jsme se chladit k Jizeře. Psi lítali a plavali, pohoda. Pomalu jsme se vraceli do areálu, kde se již posuzovalo. Pod dojmem dostatku času přišly na řadu  stánky a dovybavování nutných psích potřeb. Pohoda vzala za chvíli za své, naštěsrtí jen na moment. Monika od Vlkouše volá, že se již posuzují ČSV. Zrychlili jsme tedy krok směrem ke kruhu v lehké panice, že jdeme pozdě. Yahoo mířil do třídy mladých a ta právě začínala. Yahoo však se svou majitelkou, která je k překvapení všech již v osmém měsíci těhotenství, nepostupoval tak rychle. Monika tedy jako správná chovatelka srdnatě naběhla do kruhu pokusit se zachránit co se dá. Paní rozhodčí byla shovívavá a chvíli ještě posečkala se začátkem posuzování mladých, aby umožnila zúčastnit se i panu Yahoo. Samozřejmě se to spoustě přejících lidí kolem nelíbilo, ale Yahoo to stihl a i mokrý tuto třídu vyhrál. Bylo opravdu horko a paní rozhodčí tuto "výstavní" úpravu srsti tolerovala. Pod slunečníkem u kruhu jsme neměli po ruce ani katalog, protože všechny zůstaly v základním táboře. Naštěstí většinu zvířat jsem znala a alespoň do mezitřídy fen jsem se orientovala docela dobře - otevřená třída fen už šla lehce mimo mě - bylo opravdu vedro.

Pan Yahoo z Molu EsPan Yahoo z Molu Es

Karla píchla včela do hlavy, takže o chvilkovou zábavu jsme měli zase postaráno, naštěstí reakce na bodnutí se nedostavila - tedy u Karla. Paní rozhodčí se snažila posuzovat svižně. U psů byly třídy poměrně málo obsazené, takže to šlo. Paní Dolejšová koukala hodně na předvedení, inu výstavky o tomto umění psa předvést a zakrýt jeho nedostatky prostě jsou.  Národního vítěze zcela zaslouženě získal Veron, který byl předveden ve třídě pracovní, což vyvolalo vzrušené reakce všech čévéčkářů, proto tomuto tématu věnuji i závěr článku.
U fen již bylo zastoupení početnější a pobyt na sluníčku delší. Ve třídě mladých bylo k vidění několik typů fen. Nejlepší byla vylínalá Yukon. Na druhé místo dala paní rozhodčí Byšku a už měli mnozí přející opět jasno...No jsme v Čechách, tak co čekat, že ? Byška se podle mého názoru předvedla velmi dobře a paní rozhodčí na předvedení a povahu hodně dala. V této třídě padla  i známka dobrá. Ano rozhodčí na výstavě našla to, co na svodu nikdo neviděl....Divné, ale je to tak, takže k čemu že ty svody máme ?
Jeden do kruhu chce ale druhý ne :)                                                         Karel a Henessie Kanýčo - jeden hot a druhý čehý ?

Mezitřída fen byla zajímavá. Byly zde velmi hezké feny, ale některé se moc předvádět nechtěly, což jim uškodilo. Hesině se do kruhu opět nechtělo, předvedla perfektní herecký výkon a paní rozhodčí se nenechala přesvědčit, že tuto čubu opravdu nikdy neposuzovala a že nekolabuje z horka, ale chce jen pryč z kruhu. Hesinka se vykoupala v kýblu s vodou a byla jako uhřátá a kolabující usazena do stínu a byl přivolán i veterinář. Veterinář konstatoval, že je ztuhlá z Jizery. Perfektní herecký výkon Hesinu velmi proslavil. Třída otevřená fen šla lehce mimo mě - vyhrála jí Xitta - milá a hezká čubinka - no jelikož jí opět předváděla Monika bylo těm chytrým zase vše jasné - miluju výstavy.


O nejlepšího mladého nastoupili sourozenci Yahoo a Yukon - paní rozhodčí dala titul Yukon - asi se předvedla lépe - ovšem Yahoo byl pro mě lepší. O národní vítězku porazila Xitta Belu. O BOBa tak soupeřila jedna rodina - Veron, Xitta, Yukon a Jerry Lee - vyhrál Veron. Bylo tedy po výstavce a my se opět odebrali ochladit k řece než začnou odpolední soutěže. U řeky bylo veselo - v sousedství pestrá smečka Edenů severu. Vše se obešlo bez konfliktů a pejsáčci se krásně proběhali. Nacvičovala se i chovatelská skupina, což bylo pro diváky velmi vtipné. Přesunuli jsme se zpět na výstaviště a čekali ve stínu na soutěže. Jak byli všichni omámení z horka, nějak nám nedošlo, že čsv jdou do Národní ceny, takže někteří dobíhali opravdu na poslední chvíli. Veron obsadil druhé místo. Ve veteránech nezklamal Jerry Lee a umístil se třetí. V párech Veron a Yukon ani Cir Cleo se svou partnerkou, kterou nazývám pracovně Zlown, rozhodčí nezaujali. V chovatelských skupinách byla velká konkurence a Moláci do užšího výběru nepostoupili. Po zdlouhavém vybírání juniorBISe se předvedl Veron v FCI I. skupině a polského rozhodčího kupodivu zaujal a nakonec obsadil čtvrté místo. Výstavka tedy byla velmi úspěšná a tradičně příjemná. Vše jsme stihli a kyselé xichty nikoho nerozhodily. 
Anne Lee Srdcerváč                                                                                Každý hledal kousek stínu

Vraťme se však k avízované polemice o třídě pracovní.  Veron má zkoušky ZOP, ZZO a SVP1 na Slovensku, kde obdržel, jako všichni tzv. velký certifikát, který opravňuje ke vstupu do třídy pracovní. Ovšem ČR je zase trochu mimo (a v tomto případě i já s tím souhlasím) a tuto zkoušku neuznává jako dostatečnou pro vstup do pracovní třídy). V předpisech se fakt nevyznám a po nocích je nestuduji a nerozebírám do písmenka, ale jak to tedy je správně evidentně neví ani ČMKU, kam jsem psala na toto téma dotaz - bohužel neuložila jsem si ho  a dotaz dodnes zodpovězen nebyl. Už před mým dotazem posílala na stejné téma dotaz paní Kaufmanová alias Hana ( nepodepisovat se plným jménem je čechiše specialite) . Dotaz a odpověď:

Dobrý den,
vlastním československého vlčáka. Na Slovensku jsme složili zkoušku SVP1 a získali velký certifikát,je možné se s tímto cetrifikátem hlásit na výstavách v ČR do třídy pracovní. Bylo mi řečeno že ne, ale v jiných zemích s tím není žádný problém.

Odpověď:
Dobrý den, vytrvalostní zkouška neodpovídá požadavkům na vystavení mezinárodního certifikátu. Proto není pes s touto zkouškou u nás zařazován na MVP do třídy pracovní. Vladimíra Tichá

Tak  a je jasno, ale vlastně není. Tato zkouška totiž pouze na území ČR neopravňuje k získání velkého certifikátu - všude jinde je uznávána a dokonce je zadáván i titul CACT - (čekatelství šampionátu práce (výkonu) uděluje se nejlepšímu jedinci) . Mně to přijde opravdu směšné za uběhnutí 40km vystavovat doklad o pracovní zkoušce a dávat i pracovní titul - ovšem Slováci jsou přesvědčeni, že je to dostatečný důkaz pracovních vloh ( vysvětleno mi to bylo jakože pes se musí připravit, například, když je vodič cizí a v tom tkví ta pracovnost - já šla do mdlob při tomto "argumentu"). Slováci si tuto trapnost prosadili na FCI a ČMKU by měla ctít předpisy FCI,  i když jak říkám já - v tomto případě jsem ráda, že tomu tak není - ovšem chtělo by to udělat jasno. Odpověď paní Tiché je asi v tom smyslu, že majitel psa s velkým certifikátem z SVP nemůže v ČR na MVP do pracovní - leč na Národce to asi lze - což je hodně divné. Nicméně, pokud by byl majitel ze zahraničí a hlásil by se na mezinárodku v ČR se zkouškou SVP - byl by tam puštěn ??? Na toto mi ČMKU nedokázala odpovědět a já tomu nerozumím dodnes.  Majitelka Verona šla ráno žádat na výstavě v MB o přeřazení do otevřené třídy, právě kvůli obavám z protestů - leč pan Václavík řekl, že není důvod k přeřazení a jakýkoliv protest by nebyl uznán. Tímto však nadešel  precedens a Klub by měl opravdu řešit, jak to vlastně je - ale podle mě, když to nezruší na FCI, tak ČMKU nemůže nic.......Já běh u kola nepovažuji za pracovní zkoušku, to už je pro mě víc pracovní ZOPka. 40 km uběhne opravdu každé ČSV , které má pravidelně pohyb a i s těžkou dysplazií a s pracovními vlohami tou nemá cokoliv společného. Účastnit se zkoušky ZVP v ČR je zbytečné vyhazování peněz - v Šamoríně za 30 Euro dostanete velký certifikát a pak můžete do pracovní třídy. 

JAK TO TEDY JE ?????? 

 

Nemůžete přidat komentář

Přihlášení

Poslední komentáře

 • Pozor, parazit !
  Dobrý den. V tom případě vyměnit veterináře. Standardně se dělá koprologický rozbor a to i preventivně. Nicméně "léčba" působí na obvyklé parazity stejná. Parazit si svého hostitele hned tak nezahubí,...
  26.07.16 06:25
  od Eva
 • Pozor, parazit !
  Dobrý den, jen bych Vás chtěl varovat, že příznaky jsou u psů shodné jako u člověka viz. psiusmev.cz/.../... (http://psiusmev.cz/media/tasemnice-u-psa) ale na druhou stranu, jsou velmi zaměnitelné... ...
  25.07.16 21:02
  od Nazzy
 • V jakém věku je nejvhodnější š...
  Odpověď jsem zaslala emailem.
  23.04.16 09:42
  od Eva Š.
 • V jakém věku je nejvhodnější š...
  Dobry den,sousedi koupili 26denni stene zl.retrivra.to se preci nesmi.je mi do breku kdyz jsem videla jak place po mame.kam se obratit aby majitel feny byl potrestan.dekuji.
  22.04.16 20:46
  od Martina Jacikova
 • Výsledky Klubové výstavy ČSV 7...
  Zdravím Nejlepší štěně byl Caltoo Waawanyanka,tj jediná trofej co doma mám :-D Majitel Michal M Přeji hezký den
  12.02.15 22:08
  od Michal

Novinky

Z galerie

Mallory Silver power
otevřená : VD

Mallory Silver power

Nejbližší události

Kalendář událostí

loader