• Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Chyba

Výlet do Troje

Email Tisk PDF

Výlet nikolivěk do oné bájné Troje, ale samozřejmě do pražské čtvrti nesoucí tento hrdý název. Hlavním lákadlem této části Prahy je ZOO, která od dob, kdy jsem ji navštívila poprvé (cca rok 1996) doznala velkých a velice pozitivních změn. Mezi pozitivní změny jsem s radostí zařadila i umožnění vstupu se psy. Jakožto hrdý Východočech, odchovaný od mateřské školy každoročními výlety do ZOO ve Dvoře Králové, jsem nechápala, proč do pražské ZOO se psem jít nešlo. Na oslavu padnutí onoho zákazu jsme do ZOO naplánovali výlet a jednoho krásného jarního dne jsme vyrazili. My, znamená já a Rocco a Petra s Fanynkou.


Když jsme vstoupili do areálu ZOO, zvolili jsme "horní" trasu. Byli jsme zvědaví, jak budou naši psi reagovat na zvířata. Zpočátku se nezdálo, že by je nějak zajímala. Rocco měl na starosti očuchávání a značkování a Fanynka hledala, kde by se co dalo najít k snědku. Standardní náplň procházky. Ledního medvěda psi minuli bez povšimnutí a jako podstatně zajímavějšího vyhodnotili páva, který se na ně prsil zpovzdálí. Překvapivě ani vydry nepřinutili naše miláčky projevit nějakou radost nad úžasně podnětnou procházkou. Mířili jsme k Africkému domu a míjeli výběhy antilop. Fanynka je sledovala lačným okem lovce, Rocco se stoickým klidem dál značkoval keříky a zvířátka ho nezajímala. Změna nastala u expozice surikat.

articles: surikaty 2.jpgMá oblíbená zvířátka Rocca velice zaujala. A i podřimující surikaty přítomnost psů podnítila k aktivní činnosti. Bylo zábavné sledovat surikato-psí hrátky, ale pokračovali jsme dále.
Mladou lamu přilákala až k živému plůtku nevinně vyhlížející Fanynka. Jenže Fanynka se svou taktikou, "já jsem taková hodná holčička, ani kuřeti bych neublížila", přiláká důvěřivce blíže a pak se změní v dravce. Lamička získala zkušenost, že ani Fanynka v rouše beránčím Smiley, není žádný beránek a utíkala se schovat do bezpečí výběhu. Dalším oblíbencem čévéček se stal ocelot. Kočička pobíhající za sklem byla opravdu dobrou atrakcí, jen jak se k ní dostat... Mé favority - psy pralesní, vyhodnotili Rocco a Fanynka jako nezajímavé.
Míjeli jsme expozici hyen. Rocca i Fanynku velice zajímali, ale hyeny neprojevili sebemenší zájem a dál se povalovaly po výběhu. To už jsme se ale přiblížili až k místu, pro čévéčkaře nejpřitažlivějšímu - výběhu vlků.

articles: ZOO-008.jpg

V expozici byl pár Lobo a Boja se svými odrostlými vlčaty - celkem 11 vlků. Zdržovali se v horní střední časti výběhu. Došli jsme tedy k prosklené vyhlídce. Byli jsme zvědaví, jak na sebe budou příbuzní reagovat. Během chvíle se u nás shromáždila celá smečka. Rocco vyhodnotil situaci zcela jednoznačně - pryč odsud ! Tenkrát jsem prvně měla pocit, že mám "to plaché čévéčko", protože jsem ho musela opravdu silou držet na místě. Když zjistil, že utéct nemůže, sedl si za keř a dělal, že tam není. Fanynka ovšem zvolila zcela opačnou taktiku - bez jakéhokoliv pudu sebezáchovy, který projevil Rocco, bezostyšně flirtovala s vlky. Mimika výrazů na obou stranách byla úžasná. Vše probíhalo bez hlasových projevů. Vlčci byli zkrátka krásní a komunikativní.
Ale naše procházka nekončila u vlků, vydali jsme se směrem k jelenům. Cestou jsme potkali rodinku, která myslela, že vedeme vlky (což čévéčkáře nemůže překvapit) a jelikož jsem zase měla svou vtipkovací náladu, řekla jsem dětem, že je tam u výběhu půjčují na procházku. Jak jim to pak rodiče vysvětlili netuším.
V jednom výběhu se pásli asijští osli - kulani. Byli od plotu docela vzdáleni, ale jakmile vůdčí hřebec zpozoroval blížící se nebezpečí - vlky, přiřítil se k nám s opravdu zuřivým výrazem, div plot neprorazil. Rocco s Fanynkou na tento útok reagovali protiútokem a tak jsme raději pokračovali do spodní části ZOO.
Cestou jsme způsobili pozdvižení u horských ovcí a koz, které po našem přiblížení předvedly svou rychlost a mrštnost při útěku na skalní stěnu. Jak je vidět - některé instinkty přetrvají i v zajetí.
Jelikož jsme potřebovali načerpat energii a tekutiny, zamířili jsme ke stánkům s občerstvením. Naši psíci budili pozornost okolí a opět jsme zodpovídali několik dotazů, jestli jsou to vlci. Po občerstvení jsme se vrátili k pavilonu šelem. Nejdříve jsme chtěli obhlédnout venkovní expozice. Upozorňuji Rocca, že je tam kočička, což zbystří jeho pozornost - ovšem pozornost zbystří i levhart a staví se do bojovného postoje. Když Rocco uviděl tu "kočičku" Smiley, tak se na patě otočil a nechtěl se jít podívat dál - inu má zdravý rozum. Nechtěl, ale musel. Co si však myslel o šílené paničce a Fanynce, která lezla bez zábran k čičince, nechci domýšlet... Pak jsme naše miláčky uvázali k úvazu a šli jsme se podívat dovnitř pavilonu, kam psi nesmí. Rekonstrukce pavilonu se opravdu povedla. Terária, tam umístěná, jsou opravdu nádherná, stejně jako jejich obyvatelé. Od šelmiček jsme směřovali ke gorilám, které jsme rozhodně nemohli vynechat. Richard seděl hned u prvního proskleného výklenku a jen spatřil psy, vytrhlo ho to z letargie. Když Rocco uviděl tu horu masa, tak ho opravdu zachvátila panika a tentokrát jsem ho už nenutila jít do spárů Richarda, kterému se pejsci moc nelíbili. Fanynka opět žádné nebezpečí nevnímala. Zbývající část ZOO už jsme prošli bez výraznějších zážitků. Rocca a Fanynku ještě zaujali lachtani, proplouvající pod vodou. Pak už jsme jen navštívili obchůdek se suvenýry a vydali jsme se MHD zpět na Suchdol.
Procházka to byla krásná a poučná . Jít do ZOO se psy je určitě dobrý nápad. Je zajímavé sledovat reakce psů a zvířat. A je hodně zajímavé jít s čévéčkem do ZOO - 100 % se najde někdo, kdo se zeptá, jestli je to vlk. A je to zvláštní - Fanynka má hodně rezervovaný přístup k cizím lidem, hlavně chlapům, vadí jí bruslaři a skejťáci, lehne si vždy tak, aby měla chráněný zadek a zcela reálné nebezpečí od divokých zvířat nevnímá. Rocco je hodně dominantní pejsek a nevadí mu výrazně nic, ale evidentně má pud sebezáchovy a bezprostřední blízkost nebezpečných zvířat vyhodnotil, dle mne, zcela logicky. To, aby pochopil, že sklo a mříže jsou bezpečnou bariérou není možné.
Myslím, že Rocco návštěvu ZOO moc neocenil, ale asi se opakované návštěvě nevyhne. Jelikož začal fungovat přívoz mezi Podbabou a Trojou, který nám výrazně zkrátí cestu. Takže zase někdy do ZOO se psy.

articles: ZOO-004.jpg

 

Nemůžete přidat komentář

Přihlášení

Poslední komentáře

 • Pozor, parazit !
  Dobrý den. V tom případě vyměnit veterináře. Standardně se dělá koprologický rozbor a to i preventivně. Nicméně "léčba" působí na obvyklé parazity stejná. Parazit si svého hostitele hned tak nezahubí,...
  26.07.16 06:25
  od Eva
 • Pozor, parazit !
  Dobrý den, jen bych Vás chtěl varovat, že příznaky jsou u psů shodné jako u člověka viz. psiusmev.cz/.../... (http://psiusmev.cz/media/tasemnice-u-psa) ale na druhou stranu, jsou velmi zaměnitelné... ...
  25.07.16 21:02
  od Nazzy
 • V jakém věku je nejvhodnější š...
  Odpověď jsem zaslala emailem.
  23.04.16 09:42
  od Eva Š.
 • V jakém věku je nejvhodnější š...
  Dobry den,sousedi koupili 26denni stene zl.retrivra.to se preci nesmi.je mi do breku kdyz jsem videla jak place po mame.kam se obratit aby majitel feny byl potrestan.dekuji.
  22.04.16 20:46
  od Martina Jacikova
 • Výsledky Klubové výstavy ČSV 7...
  Zdravím Nejlepší štěně byl Caltoo Waawanyanka,tj jediná trofej co doma mám :-D Majitel Michal M Přeji hezký den
  12.02.15 22:08
  od Michal

Novinky

Z galerie

Ohnivák z Molu Es
obrana ZVV1

Ohnivák z Molu Es

Nejbližší události

Kalendář událostí

loader